İnsanlık Tarihinin En Önemli Dönüm Noktalarından Biri Olan Bitcoin

Bu yazımızda sizlere yatırım tavsiyesi vermek sebebi ile yazılmadığını aksine blockchain’in ne olduğunu anlatmak için hazırlandığını belirtmek isterim. Bu yazıda ki tek amacımız her geçen gün daha fazla ilgi gören ve 2020 yılında da yükselişine devam edeceği tahmin edilen crypto paraların mantığını açıklamaktadır.

1. Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir kripto para ve ödeme sistemi olmaktadır. 2008 yılında dünyaya duyurulan bu sistem, parayı yeniden tanımlamaktadır. Sistemin tanıtımını yapan PDF dosyalarının başlığında Peer-to-peer teriminin geçmesi ile dünyayı sarsan bir sistem olabileceğinin sinyallerini vermiş olmaktadır. P2P sisteminin mantığı merkezi olmayan ağ sistemine dayanmasıdır. Bu özelliği ile bitcoin aracı kurumları (merkez bankaları ve finans şirketleri gibi) ortadan kaldırıyor. Bu aracıların yerine ise açık kaynak kodlu bir yazılım alıyor. İnsanlarda bu yazılımı indirerek başka kripto paraları yaratabiliyorlar. Bunun sonucunda ise Blok Chain oluşuyor.

2. Block Chain

Bu sistem ile bitcoinde yapılan her dijital işlem bir dijital deftere kayıt edilmektedir. Bu kayıtlar bloklara yapılmaktadır ve bloklardan zincirler oluşturulmaktadır. Bu yüzdende sistemin adı Block Chain olmaktadır. Ayrıca bu bloklarda herkesin kullanımına açık olarak servis edilmektedir. Bu bloklarda bitcoinin yaratıldığı ilk günden bu güne kadar gerçekleşen bütün işlemlerin kayıtlarını bulmak mümkün olmaktadır. Bu dosyaların herkese açık olması güven sorunlarını da akla getirmektedir. Ancak bu sistemde güvenlik ile ilgili olarak herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Çünkü bu kayıtları isteyen herkes tutabilmektedir. Tutulan bu bloklarda dünyada defter tutan herkes ile senkronize ediliyor.

3.İşlemler Nasıl Yapılır?

Bitcoin alım satım işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Bu hesabın diğer adı ise dijital cüzdan olmaktadır. Bu cüzdanların güvenlikleri ise şifreleme ile sağlanmaktadır. Ayrıca bu cüzdanlar iki anahtarı oluyor. Özel olan anahtarı sadece siz biliyor ve kullanabiliyorsunuz. Diğer anahtar ise genel anahtar olmaktadır. Genel anahtar ise gönderilen bitcoin ile birlikte gidiyor ve işlemin doğruluğunu test etmek için kullanılıyor. Eğer bu anahtar onaylanırsa bitcoinin kimden geldiği kanıtlanmış olmaktadır. Bu anahtarlar sayesinde kullanıcıların işlemleri güvenli bir şekilde yapması sağlanıyor.